Historie

2023

Náměstí Dr. E. Beneše před libereckou radnicí bylo v pátek 8. září dějištěm jubilejního 10. ročníku TULIFESTu. Soutěžní přehlídka hudebníků s handicapem i bez opět přilákala kolem dvou tisícovek návštěvníků, kteří se mohli těšit z rozmanité hudební nabídky a také se dozvěděli spoustu informací ohledně mýtů a omylů panujících kolem lidí s duševním onemocněním. Festivalu se tak znovu podařilo to hlavní – více přiblížit a propojit handicapovanou a zdravou populaci.

Celodenní soutěžní přehlídky se zúčastnilo celkem 13 kapel a jejich výkony posuzovala tříčlenná odborná porota. První místo přiřkla kapele Cigarette Pillowbag, která si díky vítězství na TULIFESTu příští rok zahraje na oblíbeném festivalu Benátská ve Vesci a letos v prosinci vystoupí na podporu Sdružení TULIPAN na adventních trzích před libereckou radnicí. Druhé místo získala kapela Metanol, která si díky stříbrnému místu zahraje s kapelou Big’O‘Band Marka Ottla na jeho promo show a na bronzové příčce skončila skupina Vnitroblok, která spolu s Cigarette Pillowbag a Metanolem vystoupí na tradičním Týdnu s TULIPANem, který se uskuteční v týdnu od 5. prosince. Všechny tři kapely také dostanou možnost nahrát singl v profesionálním studiu FONOGRAFIK.

Hudebním vrcholem pak bylo duo večerních koncertů, kdy v podvečer vystoupila s tradičními hity skupina Lucie Revival a po setmění si náměstí podmanila legendární liberecké kapela Těla. V těchto momentech bylo náměstí našlapané k prasknutí.

Během celého dne mohli návštěvníci festivalu navštívit projektový stánek a dozvědět se bližší informace o Sdružení TULIPAN a nabízených bezplatných sociálních službách. Nedílnou součástí byla také tradiční destigmatizační kampaň, jejímž cílem je seznámit veřejnost s mýty, které provázejí řadu duševních onemocnění jako autismus nebo schizofrenie. Návštěvníci si také mohli zakoupit výrobky z chráněné dílny nebo se občerstvit ve stáncích BISTRA TULIPAN a děti se zase mohly vyřádit na skákacím hradu nebo na výtvarných dílnách.

Zvláštní poděkování patří sponzorům letošního TULIFESTu, konkrétně Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu kultury ČR, statutárnímu městu Liberec, Libereckému kraji a Nadaci Umění pro zdraví. Záštitu nad jubilejním 10. ročníkem festivalu převzali náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Petr Tulpa, náměstkyně primátora statutárního města Liberec Bc. Martina Teplá a náměstek primátora PHDr. Ivan Langr, PH.D.

2022

Soutěžní přehlídka hudebníků s handicapem i bez se letos poprvé konala na Benešově náměstí a přilákala dosud největší počet návštěvníků za poslední roky trvání akce. Celý den patřil zpěvákům, zpěvačkám, kapelám, začínajícím i dlouho účinkujícím hudebníkům. První místo nakonec obsadila kapela Alchymie, kterou nyní čeká vystoupení na festivalu BENÁTSKÁ!, Majáles 2023 a jako třešnička na dortu nahrávání singlu v profesionálním studiu FONOGRAFIK.

Druhé místo si podle odborné poroty vysloužila kapela Alocation a třetí místo kapela NE-KLIŠÉ. Obě se tak mohou těšit na nahrávání singlu a vystoupení na festivalu Majáles 2023. Všechny tři kapely se společně znovu potkají na Týdnu s Tulipanem, který se bude letos konat v termínu od 5. do 9. prosince jako součást adventních trhů u liberecké radnice.

Celému dni pak korunovalo vystoupení kapely Rammstein revival, která TULIFEST podpořila už na loňském ročníku a zaplnila celé náměstí. Vystoupení přineslo svou jedinečnou atmosférou a pyrotechnickými prvky skvělý zážitek všem, kteří se ho zúčastnili.

Největším z přínosů akce je samozřejmě destigmatizace lidí s duševním onemocněním, na místě byl také stánek, kde se většinová zdravá veřejnost mohla dozvědět informace o psychických nemocech, o všech aktivitách Sdružení TULIPAN nebo se seznámit s novým projektem BLOOM TOGETHER, který se soustředí na duševní zdraví u dětí a mladistvých. Nechybělo ani občerstvení z Bistra Tulipan, kam se rozhodně neváhejte vydat.

2021

TULIFEST 2021 se konal v pátek 10. 9. 2021. Soutěžní přehlídka, do které se mohli přihlásit hudebníci s handicapem i bez všech žánrů a věkových kategorií, se konala už po osmé. Po celý páteční den patřilo Soukenné náměstí zpěvákům, zpěvačkám i kapelám.

První místo si nakonec vybojovala kapela David Pet, která si za své vítězství odnáší cenu v podobě vystoupení na BENÁTSKÉ 2022, vystoupení na akci Majáles 2022, vystoupení na akci Týden s TULIPANEM 2021 a natočení singlu v profesionálním studiu FONOGRAFIK.

Druhé místo si podle poroty zasloužila kapela Ornament, která má možnost vystoupit na akcích Majáles 2022, Týden s TULIPANEM 2021 a natočit singl v profesionálním studiu FONOGRAFIK.

Na třetím místě se umístila kapela AnarchiA a tím si vysoutěžila vystoupení na akcích Majáles 2022, Týden s TULIPANEM 2021 a natočení singlu v profesionálním studiu FONOGRAFIK.

Všichni účinkující budou přizvání k živému vystoupení na Týdnu s TULIPANEM, který se letos bude konat ve dnech 6. 12. – 10. 12. 2021 jako součást adventních trhů u liberecké radnice.

V průběhu celého dne probíhal také doprovodný program v podobě tanečních vystoupení, ukázek canisterapie či představení jednotlivých projektů Sdružení TULIPAN. Návštěvníci si mohli pochutnat na občerstvení ze sociálního podniku MOJE POLÉVKÁRNA a uhasit žízeň místním pivem KONRAD.

Jedním z přínosů akce je destigmatizace lidí s duševním onemocněním. Na místě byl také stánek, kde se veřejnost mohla dozvědět informace o tom, co obnáší život s duševním onemocněním. Součástí odpoledne byl také koncert liberecké revivalové skupiny RMC (a tribute to Rammstein), který přilákal davy lidí. „Byl to velký úspěch a vystoupení Rammsteinů celé náměstí pohltilo. Celkově se letos TULIFESTU mohlo zúčastnit kolem dvou tisíc lidí,“ dodala Šárka Feige, jedna z organizátorek akce.

2020

Soutěžní přehlídka, do které se mohli přihlásit hudebníci s handicapem i bez, se konala už po sedmé. Po celé páteční odpoledne patřilo Soukenné náměstí zpěvákům, zpěvačkám i kapelám.

První místo si nakonec vybojovala kapela Potomac, která si za své vítězství bude moci vystoupit na festivalu BENÁTSKÁ!2021 a nahrát singl v profesionálním studiu BRAINSTORM.

Druhé místo si podle poroty zasloužila kapela WE2 a třetí kapela Knírek Music. Obě si mohou také nahrát singl. Všichni účinkující budou přizvání k živému vystoupení na Týdnu s Tulipanem, který se letos bude konat 7.12. – 11.12. 2020 jako součást adventních trhů u liberecké radnice. „Letos poprvé byla udělena i cena poroty pro Roberta Ference, který také získal nahrání singlu v profesionálním studiu BRAINSTORM,“ sdělila Šárka Feige z pořádající organizace Sdružení TULIPAN, z.s.. Ta také připomněla, že jedním z přínosů akce je destigmatizace lidí s duševním onemocněním.

Na místě byl také stánek, kde se veřejnost mohla dozvědět informace o psychických chorobách. Součástí odpoledne byl také koncert oblíbeného Ivana Mládka s jeho Banjo Bandem, který podle Šárky Feige přilákal davy lidí. „Byl to velký úspěch. Celkově se letos TULIFESTU mohlo zúčastnit kolem tisícovky lidí,“ dodala.

2019

Již šestý ročník přehlídky začínajících hudebníků s handicapem i bez – TULIFEST 2019. Akce probíhala 28. 6. 2019 na Soukenném náměstí.

Počasí nám přálo a nechyběl bohatý doprovodný program.

2018

Již pátý ročník přehlídky začínajících hudebníků s handicapem i bez – TULIFEST 2018. Akce probíhala v pátek 22.6.2018 na Soukenném náměstí v Liberci.

Počasí nám přálo a nechyběl bohatý doprovodný program.
Jsme rádi, že jste nás podpořili a užili si hezké páteční odpoledne.

2017

Čtvrtý ročník přehlídky začínajících hudebníků s handicapem i bez – TULIFEST 2017. Akce probíhala v pátek 23.6.2017 na Soukenném náměstí v Liberci.

Počasí nám přálo a nechyběl bohatý doprovodný program.
Jsme rádi, že jste nás podpořili a užili si hezké páteční odpoledne.

2016

Třetí ročník přehlídky začínajících hudebníků s handicapem i bez – TULIFEST 2016. Akce byla v sobotu 18.6.2016 v klubu Bedna v Liberci od 15.hodin. Soutěže se zúčastnilo 9 hudebních kapel a sólistů.

Počasí nám přálo a nechyběl bohatý doprovodný program.
Jsme rádi, že jste nás podpořili a užili si hezké sobotní odpoledne.

VÍTĚZOVÉ TULIFESTU 2016 A JEJICH NAHRÁVKY
1. Vystoupení na festivalu BENÁTSKÁ! a nahrání singlu v profesionálním studiu BRAINSTORM – RAMBLING WOLVES
2. nahrání singlu ve studiu BRAINSTORM – MAREKs MUSIC
3. nahrání singlu ve studiu BRAINSTORM – LOOP STATION

 

2015

Druhý ročník akce se tentokrát konal 23.5. v Zebra Klubu v Liberci. Zapojilo se celkem jedenáct účinkujících, osm kapel a tři sóloví zpěváci. Porota hodnotila interprety různých druhů žánrů – od maniodepresivního folku nebo Loop/Folku, hard-rocku až po indie-soul.

Odborná porota byla složena z následujících osobností: zpěvačka Eki Sluková, producent ze skupiny ATMO music Ondřej Turták a kapelník Big O´ Bandu Marek Ottl. Do hodnocení se zapojil také moderátor celé akce, zpěvák skupiny ATMO music Jakub Děkan.

Kromě občerstvení, které zahrnovalo i venkovní grilování a točené pivo, se diváci mohli těšit na doprovodný program. Vystoupil BadAss Twerk Liberec, Pole Dance Polechicas, kouzelník Štěpán Šmíd, taneční skupina Tyk Tak Liberec a vítěz 1. ročníku Zdeněk Buš. Návštěvníci se mohli také zúčastnit různých workshopů – malování na obličej, líčení od Oriflame.

Akce byla završena večerním vystoupením kapel Cosmic a Farewell.

2014

První ročník hudební přehlídky kapel a sólistů proběhl 24. května 2014 v areálu VŠ kolejí v Harcově v bývalém Klubu Vlak. Soutěž začínala jednotlivými vystoupeními od 14:00 hod.

Do čela poroty usedla ředitelka sdružení Zora Machartová, zpěvák a kytarista kapely Těla David Kučera, organizátor festivalu BENÁTSKÁ a sponzor hlavní ceny Martin Marek, šéf opery v divadle F.X. Šalda v Liberci Martin Doubravský a učitelka zpěvu Lenka Ciglanová. Porota vyhlásila 3 vítěze, kteří byli následně odměněni.